środa, 7 kwietnia 2010

Vulkan, Orzegów i Franciszek. Ocalanie od zapomnienia...

Saving from forgetfulness...

Przedstawiam trzy miejsca, których czas już się skończył lub się właśnie kończy. Pierwsza odsłona to resztki Huty Bobrek w Bytomiu pierwotnie nazywanej Vulkan a później Moritz. Zdjęcia przedstawiają również koksownię i osiedle wybudowane obok zakładu.

Pozostałości po Hucie Bobrek, komin na tyle wysoki i nowy, że mógł posłużyć jako maszt telefoniczny, w oddali Elektrownia Szombierki.Huta powstała w 1856 r. i prowadziła całą produkcję stali od koksowni po wyrób gotowy.Obecnie to już tylko przemielone i rozbite kamienie na których bawią się dzieci.Natomiast złomiarze próbują wybić dla siebie trochę metalu. Widok grup złomiarzy nie wzbudzał zainteresowania ochrony resztek, natomiast moja obecność wywołała falę złości w panu ochroniarzu.Wraz z hutą powstała koksownia, która jeszcze pracuje.Zdjęcie przedstawia bardzo ładny budynek siłowni koksowni.Wraz z zakładem rozwijało się osiedle mieszkaniowe. Obecnie przedstawia opłakany widok, jednak spod spodu ukazują się resztki ładnych budynków.
Tak jak na ruinach huty tak na ruinach osiedla bawią się dzieci.Drugie miejsce to Orzegów dzielnica Rudy Śląskiej. Zdjęcia przedstawiają ruiny koksowni otwartej w 1903 r.

Niestety nie mogłem znaleźć pierwotnej nazwy koksowni.Ostatnie miejsce to szyb Franciszek też w Rudzie.Był on częścią kopalni WalentySama wieża wyciągowa jest nadal własnością Kompani Węglowej reszta budynków nie. Na zdjęciach wieża wyciągowa oraz komin dawnej kotłowni.


Ten obiekt pierwotnie był budynkiem straży pożarnej a później dyrekcją kopalni Walenty.

Tu natomiast znajdował się piękny budynek cechowni.Wszystkie te zrujnowane i wyeksplatowane budynki są zabytkami prawnie chronionymi...

1 komentarz:

  1. ciekawe zdjęcia, fajnie uchwycony charakter naszego polskiego krajobrazu ;) Przypomina mi się moja wyprawa fotograficzna do przemysłowej części Poznania. Tuż przy torach stał ogromny opuszczony spichlerz, prawie jak wieżowiec, ale w pruskim stylu, czarna cegła przeplatana ciemnym drewnem. Miał tylko parę okienek i był wielki, niebotyczny i surrealny. Parę lat przymierzałam się, by sfotografować tę oniryczną magię. W końcu pojechałam i co się stało? Zastałam wielką pustą przestrzeń. Spłonął dwa dni temu i straż pożarna rozebrała go do najmniejszej cegiełki ;/

    OdpowiedzUsuń